რომელი კარადა აირჩიოს დერეფანში
რომელი კარადა აირჩიოს დერეფანში -  ავეჯი შეკვეთით, სამზარეულო, კარადა. 3დ ვიზუალიზაცია, ავეჯის დიზაინი, ინტერიერის დიზაინი. - Фото 262496997_421522209677507_6262780292568994310_n-260x300
შემოსასვლელი ოთახი (დერეფანი) სახლში შესვლისას ეს არის პირველი ადგილი სადაც ჩვენ და ჩვენი სტუმრები ხვდებიან. ამიტომაც დერეფანში სწორი გარდერობის შერჩევა სხვა სახლის ავეჯის შერჩევაზე არანაკლებ მნიშვნელოვანი ამოცანაა. ამასთან უნდა მოვახერხოთ რომ გარდერობმა ბევრი ნივთი დაიტიოს: ლაბადები და ქურთუკები,  შარფები და ქუდები, ფეხსაცმელი, ქოლგა, ჩანთები და მრავალი სხვა.
ისმის კითხვა – როგორ უნდა მოვახერხოთ ისე რომ შემოსასვლელი ოთახი არ დაემსგავსოს საწყობს?
შემოსასვლელი ოთახის გარდერობების თანამედროვე, მრავალფეროვანი დიზაინი საშუალებას იძლევა შექმნათ თქვენს გემოვნებაზე მორგებული ავეჯი სადაც გათვალისწინებული იქნება თქვენი საჭიროებები.
თუმცა არის მთელი რიგი მოთხოვნები რომელიც ავეჯის შერჩევის დროს უნდა გაითვალისწინოთ:
ფუნქციონალურობა;
ერგონომიკა;
საიმედოობა;
ესთეტიკური დიზაინი.
ერგონომიკა საშუალებას მოგცემთ რაციონალურად მოაწყოთ თავისუფალი სივრცე. გარდერობი უნდა იყოს ფუნქციონალური, რომელშიც მოთავსებული იქნება არა მხოლოდ გარე ტანსაცმელი, არამედ ქუდები, ფეხსაცმელი და ფეხსაცმლის მოვლის საშუალებები.
კონსტრუქციის დიზაინის არჩევისას მხედველობაში უნდა იქნას მიღებული მისი პარამეტრები ისე, რომ ისინი სრულად ემთხვეოდეს გამოყოფილი სივრცის ზომებს. ამისათვის წინასწარ გააკეთეთ ზუსტი გაზომვები. კონსტუქციის საიმედოობა – უსაფრთხოების მნიშვნელოვანი მოთხოვნაა.
საერთოდ გარდერობი იყოფა რამდენიმე ტიპად და ქვესახეობად, რაც დამოკიდებულია მის დიზაინზე, კარის გაღების მეთოდზე, გაფორმებაზე და ა.შ.
ფართოდ გავრცელებულ და მოთხოვნად სახეობებს მიეკუთვნება სვინგის (გამოსაღები) კონსტრუქციები, კუპე კარადები (გასაგორებელი) მათ შორის ჩაშენებული. თითოეულ მათგანს აქვს მთელი რიგი საკუთარი მახასიათებლები, რომლებიც, ფაქტობრივად, გარკვეული კრიტერიუმების ერთობლიობაა.
1. სვინგის (გამოსაღები) გარდერობი
გამოსაღები გარდერობი იყოფა ჩაშენებულ და კორპუსულ კოსნტრუქციებად.
გამოსაღები გარდერობი იდეალურია ფართო დერეფნებისთვის. მას აქვს უპირატესობები, რომლებსაც ვერ შეცვლის სხვა ტიპის კონსტრუქციები. როგორიცაა:
გარდერობის შიგთავსი მუდმივად მხედველობის არეშია , ღია კარი არ ფარავს მის სექციებს და მარტივად შეძლებთ საჭირო ნივთის პოვნას.
გამოსაღები გარდერობი იტევს გაცილებით მეტ განყოფილებებს.
ე.წ. ,,ბრმა ზონები“ ნაკლებია და შესაბამისად სივრცე გამოიყენება სრულად იტევს მეტ ნივთს.
ასეთი მოდელები იშვიათად ფუჭდება რადგან მასში არ არის რთული მექანიზმები.
თანამედროვე გამოსაღები გარდირობების მოდიფიკაციები საშუალებას იძლევა ასეთი კონსტრუქციის მქონე გარდერობი განთავსდეს, როგორც დიდი, ისე პატარა ფართის მქონე დერეფნებში.
2. კუპე კარადები (გასაგორებელი)
კუპე კარადები (გასაგორებელი) გარდერობი ყველაზე გავრცელებული და პოპულარული მოდელია მისი ორგანული მოწყობის გამო.
ეს შეიძლება იყოს როგორც ჩაშენებული ისე სრულფასოვანი (კორპუსული) კარადა.
კუპე კარადის მთავარი მინუსია რომ თვითონვე არის მოცულობით დიდი. იკავებს მეტ ადგილს და გაცილებით ნაკლები შიდა ტევადობა აქვს რადგან მექანიზმს მიაქვს ადგილი.
დერეფანში ნიშის არსებობის შემთხვევაში ჩაშენებული კარადები პოპულარული გადაწყვეტაა სივრცის ორგანიზებისთვის. თაროები და წნელები ჩაშენებულია ნიშაში და დახურულია გასაგორებელი კარით.
3. გარდერობი ჩამოსაჯდომით.
კარადები დასაჯდომით არის კიდევ ერთი ფუნქციური გადაწყვეტა პატარა შესასვლელი ადგილისთვის. ეს არის დახურული განყოფილების, თაროების, დასაჯდომის და ღია საკიდების კომბინაცია. სარკე შეიძლება იყოს კარებზე ან დასაჯდომის უკან ნიშაში.
4. ვიწრო მოდელები
თუ ბინას უკვე აქვს შესანახი ადგილი, მაშინ არ არის საჭირო დერეფანში რაიმე მასიური განთავსება მრავალი სექციით. ასეთ შემთხვევაში, ჯობს ვიწრო მოდელების, ჩვეულებრივი სწორხაზოვანი კარადა შეარჩიოთ პირობითად ანტრესოლის და პუფის კომბინაციით.
5. კუთხის სისტემები
კუთხის მოდელი მშვენივრად ჯდება კართან ახლოს ფართო კუთხეში ან ფართო შესასვლელ ზონაში. არაჩვეულებრივი ფორმის გამო შიგნით საკმაოდ დიდი საცავი ყალიბდება, რომლის ორგანიზებაც თქვენი სურვილისამებრ შეიძლება.

Какой шкаф выбрать в прихожую
Какой шкаф выбрать в прихожую - Производство мебели на заказ в Тбилиси (Грузии). Кухни, шкафы-купе, офисная мебель, мебель для спальни и ванной комнаты - Фото 262496997_421522209677507_6262780292568994310_n-260x300
Прихожая — первое помещение, которое видим мы и наши гости при входе в дом или квартиру. Поэтому правильный выбор шкафа в прихожую — не менее важная задача, чем подбор мебели в гостиную.
При этом вещей, которые нужно в нем разместить, множество: пальто и куртки, шарфы и шапки, обувь, зонты, сумки и еще много всего. Как сделать так, чтобы коридор не напоминал склад вещей и выглядел красиво и эстетично?
Многообразие современных шкафов позволяет оформить вход в дом или квартиру в соответствии с любым вкусом и с учетом именно ваших потребностей.
При этом существует ряд требований, которые следует учитывать при выборе:
• Функциональность;
• Эргономичность;
• Надежность;
• Эстетичный дизайн.
Эргономичность позволит рационально оборудовать свободное пространство. Шкаф должен быть функциональным, что вместить в себя не только верхнюю одежду, но и головные уборы, обувь и обувную косметику.
При выборе конструкции следует учитывать его параметры, чтобы они полностью совпадали с габаритами выделенного пространства. Для этого предварительно делают точные замеры. Надежность – немаловажное требование к безопасности.
Виды
Шкаф делится на несколько видов и подвидов в зависимости от своей конструкции, способа открывания дверей, отделки и так далее.
К распространенным и востребованным видам относятся распашные конструкции, шкафы-купе, в том числе и встроенные. Каждый из них обладает рядом своих особенностей, которые, по сути, являются совокупностью критериев.
1.  Распашной
Распашные конструкции делятся на встраиваемые и корпусные.
Распашной шкаф оптимален для просторных коридоров. Он обладает преимуществами, которые не могут вытеснить другие виды конструкций:
1. Наполненность шкафа на виду, так как открытые двери не скрывают секций. Поэтому найти нужную вещь не составит труда.
2. Распашной шкаф вмещает гораздо больше отделов и полок.
3. Отсутствие «мертвых зон» значительно экономит пространство и размещает гораздо больше вещей;
4. Распашные модели ломаются не так часто благодаря отсутствию сложных механизмов.
Современные модификации распашных шкафов – универсальность, которая подходит в равной степени как для больших, так и для маленьких прихожих.
2. Шкаф-купе
Шкаф-купе – наиболее распространенная и популярная модель благодаря своему органичному расположению.
Он бывает встроенным или полноценным, отдельно стоящим шкафом.
Корпусный. Главный недостаток такой мебели в объемах — часто она более громоздкая при меньшей вместимости, чем встроенная модель.
Встроенный. Встроенные шкафы-купе в прихожую — это популярное решение организации пространства, если в комнате есть ниша. В нишу встраиваются полки и штанги, и закрываются раздвижными створками.
3. С банкеткой
Шкаф с банкеткой — еще одно функциональное решение для небольшой входной зоны. Это комбинация из закрытого отсека, полок, места для сидения и открытых вешалок. На створках или в нише за сиденьем можно предусмотреть зеркало. К тому же сиденье можно сделать с откидной крышкой по типу сундука. Так можно увеличить место для хранения.
4. Узкие модели
Если в квартире уже есть место для хранения, то не обязательно ставить в прихожую что-то массивное с множеством секций. В этом случае стоит присмотреться к узким моделям, обычные прямые и комбинации с антресолью и пуфом.
5. Угловые системы
Угловая модель отлично вписывается в широкий угол возле двери или в просторную входную зону. За счет необычной формы внутри образуется довольно много места для хранения, которое можно организовать по своему вкусу.